Tammer-Shakki

Tervetuloa Tampereen suurimman shakkikerhon kotisivuille!

Uutinen

Tammikuun sarjakierroksella 14.1. oli jälleen jaossa joukkuepisteitä

22.01.2017

1.divisioona

A-lohkossa 2-joukkueemme matkusti sarjapaikan kannalta tärkeään otteluun Turkuun TuTS 2:ta vastaan. Vahva ryhmämme otti selkeän 0-4 -voiton eikä edes viereisen kuvan muuttuneet huolto-olosuhteet taipaleelta häirinneet työtämme. Valkeilla maalin tekivät Jarkko Penttinen, Samuli Nieminen ja Antero Natri sekä ottelun viimeisessä pelissä mustilla Jarmo Sorvari.

B-lohkossa TammerSh 3 isännöi Lahden Shakkia Ratinassa ja vaikka lahtelaiset pelasivat ilman ykköstykkiään, shakkimestari Jyrki Kilttiä, niin 1-4 -tappio oli harmittava tosiasia. Toki 1.pöydällä oli nytkin joukkueeseen joulukuussa nimetty mestaritasoinen venäläinen, Daniil Gorlov. Ainoan voiton Tammer-Shakille otti viidennen pöydän Tommi Lindholm. Toinenkin piste oli liki Jani-Petteri Niemellä, mutta tehtäväniekkana tunnettu mestariehdokas Jorma Pitkänen pelastautui niukasti remiansalla.

2.divisioona

Lohko 3:ssa oli 4-joukkueellamme ns. neljän pisteen vierasottelu paikallisvihulaisten Moukkien kanssa Hatanpäällä. Tällä kertaa mikään ei onnistunut pelaajiltamme, jotka olivat selvä suosikki kamppailussa. Voitto olisi lähes varmasti taannut sarjapaikan seuraavalle kaudelle, mutta tammerilaisten oli kuin olikin tyytyminen 4-1 -häviöön - vain koko kauden loistavasti pelannut Jani Hakala kaatoi miniatyyrillä viidennen pöydän Moukan. Sarjapaikan säilyttäminen on vielä mahdollista, mutta se vaatii viime kauden tapaan urotekoja.

3.divisioona

Kaikki kotiottelut pelattiin Ratinan stadionin kahviossa Pasi Inkalan ja Jorma Kekin toimiessa seremoniamestareina. TammerSh 5 sai huomata toisen juniorijoukkueemme, TammerSh 7:n, tason nousseen entisestään, kun voitto kirjattiin vähäisin 2-0 -lukemin. Valkeilla vauhdissa olivat Ismo Syrjälä ja Juha Vuorinen. Eritoten huomion ansaitsi juniori Niko Palttala remissillään I-luokan pelaaja Jarmo Terhosta. TammerSh 6:n junioritiimi kamppaili parhaansa saaden 1½ pistettä selvästi vahvemmasta Jyväs-Shakin 3:sta. Maalintekijänä oli Elias Keso. Reedin luotsaama naisjoukkueemme, TammerSh 8, taisteli tiukasti sarjapisteistä Hämeenlinnan kakkosjoukkueen kanssa. Tuloksena oli harmittavan niukka 2-3 -häviö. Voitot toivat Darren Reed ja Kristiina Kronholm

Liigakapteeni J.Kytöniemi